Listopad 2016

VÝZNAM KŮŽE

28. listopadu 2016 v 21:38 | La Eva

Kůže je zrcadlem našeho organismu. Pokud je v celém organismu rovnováha, kůže nám to ukazuje tím, že je zdravá a "krásná". Činnost kůže je životně důležitá nejen tím, že dýchá. Pokud bychom ztratili víc, jak jednu třetinu (popáleniny), je to smrtelné.
Proto je důležité, jaké přípravky používáme, co jíme, v jakém prostředí žijeme (partnerské i pracovní vztahy, místo).

V kůži máme zastoupené všechny životní funkce:
  1. v pokožce: - smyslový život - dotek, který cítíme dříve, než k němu dojde
  2. - nervový život - vede vzruch dovnitř
  3. ve škáře - život dýchání - všechny vjemy se odrážejí v dýchání
  4. - oběhový život - z krve jde vše hlouběji do organismu
  5. v podkožní tkáni - život látkové výměny - souvisí s krví a orgány
  6. - pohybový život - pojivové tkáně sloužící k pohybu svalů
  7. - reprodukční život - tvorba nových buněk

Pečujeme-li o kůži a celý organismus v rytmu, tzn.necháme v harmonii působit světlo, tmu, teplo a chlad, kůže se stává propustnější, i celé tělo má pak více sklon se otevírat okolnímu světu a člověk je i více sdílný všemu, co na něj působí.

Když je kůže příliš suchá, scvrklá, vrásčitá, svědivá, dehydrovaná, tvoří se zatvrdliny, šupinky je vhodné ji více prokrvovat a posilovat (vhodné jsou masáže horní poloviny těla, včetně rukou).
Podle Lunárního cyklu vhodné období od Novoluní a následujících 10 dní.
Pokud je kůže naopak oteklá, jsou na ní zánětlivé změny, mokvavé vyrážky. doporučuje se více zaměřit na posílení vylučování (vhodné jsou masáže dolní poloviny těla, obzvlášť nohou), aby se podpořila funkce vylučování.
Podle Lunárního cyklu vhodné období od Úplňku a následujícíh 10 dní.

Pokud používáte přípravky připravené podle rytmu, jako jsou přípravky Dr.Hauschka, Argital, Martina Gebhardt, ještě více podpoříte veškeré funkce celého organismu.


(podle studií Rudolfa Steinera a Margareth Hauschkové).

Pečujte o sebe s láskou a s citem. Mrkající

Biologická zima

19. listopadu 2016 v 19:42 | La Eva

Biologická zima začala letos 16. listopadu, dva dny po Úplňku. Užívat si jí budeme až do svatého Valentýna. Usmívající se
Je to období ukládání a zásob, pro člověka představuje moudrost, klid, stáří a vnitřní bohatství.
Podle TČM elementem zimy je voda a pro dané období během dne představuje zima noc (kdy spíme a jsme v klidu). Orgány, na které bychom si měli dát pozor obzvlášť v zimě, jsou ledviny a močový měchýř. Je třeba je neutále udržovat v teple, zevně je třeba se zaměřit na oblast nohou. Vnitřně: jíst prohřívací potraviny, lehce slané a hořké chuti, ale ne povahou chladné (jako jsou například banány, mléčné produkty, zmrzliny, mandarinky...).
Dobře chráněné a v teple udržované ledviny nám zajišťují vitalitu.

Vhodné potraviny pro období zimy, které jsou povahy teplé a horké:
Alkohol (obzvlášť víno, slivovice), Anýz, Bazalka, sladké Brambory, pečené Brambory, Broskve, Cibule, Citrony, Cukr hnědý, Česnek, Datle, Dýně i semínka z dýní, Fenykl, Grepová kůra! (přidává se do čajů a směsí na vaření) , Guava, Hlíva ústřičná, Hořčice, Hovězí maso, Hřebíček, Jehněčí a Kozí maso, Jasmín, domácí smetanový Jogurt (ne nalačno), Kardamon, Kaštany, Káva, Kopr, Kmín, Kokosový ořech, Koriandr, Kompoty, Kuře, Kurkuma, Kustovnice, Květák, Luštěniny, Liči,Losos, Maliny, Med, Melasa, Mléko kozí!! , Mořské řasy, Mrkev, Muškátový oříšek, Oves, Ocet, Mořská sůl, Pažitka, Pepř, Piniové ořechy, Pomerančová kůra (přidává se do nápojů, čajů, přísad na pečení), Humr, Rozmarýn, Růže, Rýže, Skořice, Sardinky, Mušle-škeble, Šalotka, Třešně, Tymián, Úhoř, Vejce, Vlašské ořechy, sušený Zázvor, Zelí, Zelené fazolové lusky, Zvěřina.

Mezi jednotlivými ročními obdobími ( biologické a astronomické) zůstává přechodové období, kdy by se mělo tělo pomalu a postupně připravit na nové období. Většina potravin by se měla konzumovat v lehce povařeném stavu, nikoliv v syrovém. Lehké povaření usnadňuje trávení a živiny obsažené v potravě se lépe vstřebávají (krátkým povařením nezničíte vitamíny a živiny !!! ), ba naopak, některé se teprve uvolní a pro tělo jsou lépe stravitelné a vstřebatelné! Obzvlášť v období přechodu na zimu a na jaro.

Péči o pleť a naši pokožku na těle se budu věnovat v následujícím článku.