Květen 2016

Biologické léto a TČM

30. května 2016 v 11:14 | La Eva

Biologické léto je už za dveřmi. Letos nás čeká s Novoluním. Vždyť Novoluní, jak už sám název vypovídá, je časem pro nový začátek a budování pevných věcí, vztahů, rozhodnutí...
Podle přírody a biologického kalendáře většinou biologické léto připadá na první Nov na konec května či přelom května s červnem.
Přesněji - od konce května do poloviny srpna je biologické léto a od poloviny srpna do cca konce září je období pozdního léta.

Podle TČM (tradiční čínské medicíny) je tzv. 5 ročních období: jaro, léto, pozdní léto, podzim a zima. Takovéto rozdělení má i "staré" křesťanství, mezi jednotlivými obdobími je vždy přechodová fáze trvající cca 14-18 dnů, kdy se doporučuje omezení jednotlivých druhů stravy a je období půstu. Již naši předci věděli a vždy přechodové fáze ročních období dodržovali, aby tělu nastartovali metabolismus a připravili ho pozvolna na přechod do druhého období. Tělo pak netrpí duševní i fyzickou vyčerpaností.
Je to "celkem jednoduché" pro ty, kdo jsou zvyklí na lehčí detox (očistu), doporučuje se vyřadit maso, veškeré mléčné výrobky, omezit konzumaci cukru, alkoholu, kávy, kofeinových nápojů, lepku, mastných, tučných a slaných jídel. Zařadit více zeleniny, ke každému jídlu, nejlépe vždy lehce a krátce povařené, jednou týdně můžete zařadit králíka, rybu či kuřecí maso.
Číňané tvrdí: " Čím více si "popelničku" vyklopíte a vyčistíte, tím více pak během ročního období můžeme zanášet a nakládat do naší "popelničky". Usmívající se

Doporučené potraviny pro "přechodné období":
- jáhly, pohanka, cizrna, quinoa, rýže
- veškeré luštěniny
- zelenina, obzvláště lehce nasládlá jako je dýně, mrkev, batáty, cuketa
- ječměn a oves (kroupy či vločky)
- tofu, rozinky, jablka, granátové jablko, mandle, ořechy
- z koření: koriandr, petržel, majoránka, saturejka, oregáno, fenykl, římský kmín, lístky kari, muškátový oříšek, skořice, lékořice, vanilka.
Důležité je také jak a kde jídlo jíte, nejíst ve spěchu, stresu, jíst pestře, střídmě, pravidelně, žádné dlouhé hladovění ani přejídání se, jíst v příjemném prostředí s radostí a láskou a nemíchat dohromady více chutí.

BIOLOGICKÉ LÉTO

Podle TČM je léto zastoupeno elementem ohně, v organizmu jej vyjadřují orgány srdce a tenké střevo, barva pro léto je červená a potraviny podporující element ohně (srdce a tenkého střeva) jsou chuti hořké, které usnadňují trávení, snižují napětí v organizmu a lehce vysušují (veškeré bylinky tmavozelené i saláty tmavě zelené barvy a nahořklé chuti).

V toto letní období se doporučuje vyřadit nadměrně slané potraviny, omezit sůl a zařadit více tekutin. Není vhodná také konzumace ledových nápojů a potravin, protože oslabují trávení a chladná potravina sráží energii a působí astringentně,tj. stahuje tělo, což vyvolává zadržování tekutin uvnitř těla (pot, vodu a horkost) a tělo se tak přirozeně neochlazuje.
Vhodné je konzumovat a popíjet lehce vlažné nápoje, jídlo. Omezit také kořeněná, mastná a smažená či pečená jídla.
Vhodné je lehké a krátcé povaření či grilování.

Typické potraviny pro letní období (element ohně a pro srdce a tenké střevo):
- pohanka, amarant, rýže
- červené fazole, zelený hrášek, čočka
- špenát, kapusta, rukola, čekanka, listy pampelišky, listové saláty, brusinky
- grilované maso
- oregano, muškát, kakao, skořice, červená paprika, sojový olej
- zelený čaj

Léto představuje v lidském životě období dospívání a růstu a pro denní dobu zastupuje oběd.
(Jaro představuje porod a dětství, pro denní dobu - ráno).
Je to jako v přírodě květiny, rostliny a stromy. Po vypučení lístků a květů, v létě přichází doba zrání a dozrávání a i potraviny, které jsou typické pro letní období mají převážně barvu červenou (třešně, višně, jahody, maliny, broskve, meruňky, rajské jablíčko, paprika, meloun). Jsou plné vody a energie.
Čerpáno z knih Tao zdravého stravování a doporučení dle MUDr.Hoffmanna (terapeut TČM) a samozřejmě z mých vlastních zkušeností Mrkající

KRÁSNÉ LÉTO VŠEM !

Péče o pleť mladistvých (mezi 13.-20.tým rokem)

15. května 2016 v 14:49 | La Eva

Zabývám se péčí o pleť všech věkových kategorií, pohlaví i problémů a v poslední době se kolem mě "objevuje" i více tenagerů, slečen a mužů v pubertě a krátce po ní.
Trh nám nabízí velkou škálu přípravků, obzvláště těch "chemických a levných" na bázi ropy, lihu a chemických konzervantů. Stále je Vás menšina, dávající přednost složení před kvalitou a cenou.
V článku budou zmíněny informace a doporučení na přípravky, které jsou nejvyšší kvality, organického původu, složení a hlavně funkčnosti, kterou od přípravků očekávám. Používám je taktéž ve svém salonu, v osobním životě, používá je i můj 15.-ti letý syn a 21-letá dcera a vlastně celá naše rodina, včetně mého muže a doporučuji je všem svým klientům.

Nejdůležitějsím krokem v péči o mladistvou pleť je důkladné a důsledné čištění!
(Podrobnější informace o konkrétních přípravcích najdete v článcích z dubna/2015 o čištění a funkčnosti vhodných přípravků a také z března/2015).
Je zvýšená produkce mazových žláz vlivem hormonální nerovnováhy (vznikající akné, ucpané póry a vznik černých teček).
Na mytí pleti je skvělým přípravkem od Dermathermu (podrobné info o všech přípravcích Dermatherm naleznete v článku z března/2015 a z května/2015) PURENET - čistící gel pro mastnou a citlivou pleť. Používá se s teplou vodou a při smývání doporučuji kosmetickou houbičku z celulózy nebo mořskou houbu (k dostání v bioprodejnách). Skvěle vyčistí póry, odstraní maz, nečistoty, ale i make-up a pot.
Pro ty, kteří mají pleť sušší je varianta buď v podobě mycího gelu od Dermathemu PURCLEAR - čistící gel pro suchou a citlivou pleť (použití je stejné jako u předchozího gelu) nebo od Dr.Hauschka Čistící pleťové mléko, které je velice jemné, krémové, odlíčí i oční make-up. Použít ho můžete s vodou nebo jen na vatovém tamponku.

K odstranění černých teček, dočištění pórů, nastavení regulace mazu je skvělým favoritem od přípravků Dr.Hauschka Čistící pleťový krém. Používá se na očištěnou a vlhkou pleť spolu s teplou vodou. Na konečky prstů nanesete 1-2cm Čist.krému, lehce rozetřete a jemným vtlačováním, ťupáním, poklepáváním a vmačkáváním čistíte pleť (POZOR, NE KROUŽIVÉ POHYBY !!), krém se do pórů dostane pouze tímto použitím a navazuje a nabaluje na sebe maz a takto čistí póry. Po 4-6 opakování od čela směrem k bradě smyjte teplou a na závěr studenou vodou, osušte ručníkem.
Po pravidelném používání RÁNO A VEČER !!! je konec černým tečkám, ucpaným pórům, nadměrnému mazu a pleť je více prozářená a čistá.
Krok čištění máme za sebou. Po něm následuje dostatečná hydratace, kterou dodáte v podobě květových a bylinných vod (více info o pleť.vodách v článku z dubna/2015)
Pro mastnou pleť doporučuji hydratační TONIKUM SPECIAL od Dr.Hauschka.
Nanáší se na pleť z rozprašovače ráno a večer.
Pro sušší a citlivou pleť doporučuji TONIKUM od Dr.Hauschka nebo květovou vodu např. od Nobilis Thilia.
Na noc jiný přípravek nenanášíme!!!
Při vyšším výskytu akné je vhodné používat lokálně BYLINNOU NAPAŘOVACÍ LÁZEŇ od Dr.Hauschka.
Jednou za 2-3 dny taktéž doporučuji použít BYLINNOU ČISTÍCÍ MASKU od Dr.Hauschka, kterou můžete smíchat na kašičku s bylinnou Napařovácí lázní či Tonikem namísto vody.
Rozjasňuje, čistí, vyhlazuje, vypíná a regeneruje pleť.

Denní krémy jsou v péči o mladistvou pleť taktéž důležité. Aktivují v pleti přirozené funkce.
Pro mastnější a aknózní pleť je skvělý REGULAČNÍ PLEŤOVÝ OLEJ nebo pro smíšenou pleť MEDUŇKOVÝ KRÉM vše od Dr.Hauschka. Někdo se "zalekne", že na mastnou a aknózní pleť ještě nanášet mastné!, ale v tomto případě je olej sestaven tak, aby reguloval produkci mazu (čím víc mastnější dodáváte, tím méně si pak pleť sama dokáže vytvořit) a hojil pupínky, vřídky a zmírňoval póry.
Jako intenzivní kůru doporučuji při problematické pleti s výskytem pupínků a jizviček právě po akné používat během 28 dnů REVITAL MASKU od Dr.Hauschka. Nanáší se na den po vyčištění a použití Tonika, buď místo denního krému anebo můžete smíchat s Regulačním pleťovým olejem, popř.nanést tenkou vrstvičku samostatně a po cca 5 minutách použít Regulační olej či Meduňkový krém.
(Proč právě 28 dnů ??? ) Pleť má svůj obnovovací proces, který trvá 28 (stářím se prodlužuje až na 31) dnů. Během tohoto obnovovacího procesu se kůže mění-obnovuje a tvoří nová, právě při používání správných přípravků se výsledky dostaví po 3-6 týdnech. Záleží od každého jedince a též přístupu v domácí a hlavně pravidelné péči.

Když se dívky líčí a začínají používat make-upy atd. Je velice důležité odlíčení a očištění pleti na noc! Nyní Vám to tak nepřijde a častokrát se Vám nechce, ale Vaše pleť to během přibývajícímu věku pak ocení, to mi věřte!

Přijít na kosmetické ošetření, ano či ne v tomto věku?
Já sama jsem začala chodit na kosmetické ošetření, spojené s lehkou masáží pleti a důsledným vyčištěním pórů od svých 16-cti let.
Podle stavu pleti doporučuji návštěvu kosmetického salonu jednou za 3-6 týdnů.
U dívek a žen má i vliv kosmetického ošetření při používání dekorativní kosmetiky (líčidel). Lépe se pak nanáší líčidla, drží a pleť lépe vypadá.
Masáž obličeje provádím i u aknózní pleti, jen je masáž zkrácena na cca 8-10 minut.
Masáž je více zaměřena na lymfatickou stimulaci, aby se pleť lépe regenerovala a hojila.
(Podrobné info o kosmetickém ošetření naleznete v článcích v listopadu/2015 - Rituál "La Eva" nebo z dubna/2015).

V neposlední řadě je velice důležitá strava, spánek, stres vlivem učení, zkoušek, ale i radost a láska. Mrkající

Nachlazení, virózy, rýmy ... jak na ně?

1. května 2016 v 19:22 | La Eva
Nejlepšími a nejúčinějšími pomocníky při nachlazení, virózách, rýmě či jiném virovém onemocnění horních cest dýchacích jsou domácí prostředky bez použití chemických léků, jako jsou antipyretika, analgetika, předčasně nasazená antibiotika, která potlačí nemoc dovnitř hlouběji do těla a později z nich mohou vzniknout autoimunní onemocnění, ekzémy, astma, lupénka, artritida apod.
Tyto nemoci NELZE žádným lékem časově omezit (vyléčit), nemoc má svůj průběh a i tak ustoupí až poté, co se s ní imunitní systém sám vyrovná!

Podle TČM a "babských rad", které vždy dodržuji, protože výsledek stojí pak za to Mrkající se doporučuje následující:
při nástupu nemoci (ihned od prvních příznaků), když není horečka, zlobí Vás bolesti zad, svalů, hlavy, ztuhlost šíje, hučení v uších, tlak, otok lymfatických uzlin na krku, zimnice, zalehlost v úších a únava je vhodné nasadit čaj z čerstvého zázvoru. Je potřeba vyvolat zahřátí a pocení, aby se otevřely průduchy v podkoží a aby škodliviny mohly odejít ven z těla kůží! Výborné je také zařazení prohřívacích a pálivých potravin, koření a bylin, např.: čaj z květu černého bezu, lipový květ, skořici, muškátový oříšek, hřebíček, pepř, chilli, fenykl, bazalku, kardamon a vývar z jarní cibulky.
Vhodné je také "vyhladovění", tzn. nejíst těžká, mastná jídla, maso a smažené, omezit cukr, lepek.
Potraviny, které uvolňují nos a průduchy: mandarinky, grepy, banány, jahody, červená řepa, křen, ředkvičky, máta, okurka, čekanka, špenát, fazole, meloun, ledový a zelený salát.
Tyto potraviny je vhodné zařadit asi 2.-3. den nemoci, kdy se už vyvolalo pocení a nemoc odchází z těla pomalu ven.

Ti, kteří mají horečku a pocení ihned od prvních dnů nemoci, nasaďte ochlazující potraviny a popíjejte zelený a mátový čaj (15 lístků čerstvé máty zalejte 1litrem vroucí vody a vyluhujte 5minut. Popíjejte teplý celý den v jakémkoliv množství.)
Ochlazující potraviny: banány, okurka, ledový salát, meloun.

K posílení plic patří nejlepší "metoda" a jak se říká: "smích z plných plic ". Smích posiluje plíce mimo to - vyvolává v těle pocit radosti a pozitivní mysl.
Takže: SMĚJTE SE! Smějící se

Popíjení doporučených čajů a zařazení vhodných potravin dle stavu nemoci, klid a pohoda v domácím prostředí obzvláště během prvních dnů (cca 3-5) nemoci... to je ten nejúčinější lék.

Ať jsme zdraví a šťastní Líbající!