Změna času a vliv na naše tělo

26. března 2016 v 20:05 | La Eva

ŽIVOT OČIMA LA EVA - DÍL 14.

Změna času na letní, tj. posunutí hodinových ručiček ze dvou na třetí hodinu ranní ve mně vyvolávají negativní pocit už od dětských let. Dlouho jsem "nechápala", proč tomu tak je a proč to moje tělo odmítá spolupracovat, tak jak "chci zrovna já".
Stále jsem se ujišťovala a přesvědčovala své vnitřní já, že ne, že to je jen v mé hlavě, že si musím zvyknout a ono to půjde, ale nešlo...
Pak, když se mi narodily děti, čím dál tím víc jsem na nich viděla, že posunutí hodinových ručiček nezmění jejich nastavený režim a když jsem se jim ho pokoušela změnit já, "odměnily" se mi nočním křikem a pláčem, ikdyž nebyl důvod.
A když jsem začala občas "protestovat" já sama, a pokoušela se to někomu vysvětlit, proč to tak je, snad skoro nikdo mě nechápal a říkali mi, že nejsem normální. No asi nejsem Mrkající (já si právě myslím, že jsem, na rozdíl od těch, co to nechápou), ale co je vlastně normální ???

VŠICHNI máme vnitřní biologické, tzv.orgánové hodiny, každý orgán pracuje v těle podle biorytmu 2 hodiny v pevně danou dobu a tím, že změníme - posunume ručičky hodin, naše vnitřní orgánové hodiny neposuneme, ani kdybychom se snažili sebe víc. Ba naopak, příčinou všech nemocí může být, když biorytmy dle orgánových hodin porušíme, případně se snažíme své tělo obelhat užíváním stimulujících prostředků v čase, kdy bychom měli třeba spát apod.

ORGÁNOVÉ HODINY, kdy jsou v činnosti:
 1. mezi 1 - 3. hod. ranní se aktivují játra. V tuto dobu nastává největší útlum a nejnižší okysličení mozku, proto je třeba dávat pozor, např.při cestování. V tuto dobu se budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párovými orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kávu, kouřit a jíst těžká, smažená a tučná jídla.
 2. mezi 3.- 5.hod. ranní jsou v činnosti plíce, v tuto dobu se často budí astmatici, kuřáci, průduškáři, kdo trpí rýmou a záněty dýchacích cest. Je to doba, kdy pociťujeme největší strach a úzkost, každá maličkost nabývá obrovského významu a nenechá nás spát.
 3. mezi 5. - 7. hod. ranní je v činnosti tlusté střevo. Měli bychom se vyhnout stresu a spěchu, naučit se probouzet postupně a v klidu. Nemocní lidé se v tuto dobu cítí velmi špatně. Vhodná doba na pití čaje.
 4. mezi 7. - 9.hod. se dostává do činnosti žaludek. Tělo by mělo být v teple, není vhodná doba na koupel či sprchu. Velmi vhodná doba na konzumaci vitamínů, tělo je nejlépe vstřebá a zpracuje.
 5. mezi 9. - 11.hod. je v činnosti slinivka břišní a slezina. Je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti ( slabá slezina=chuť na sladké), vhodné je konzumovat ovoce, med, nepít alkohol a vyhýbat se do 11h přílišné fyzické činnosti. V tuto dobu právě naopak můžeme podávat vysoké duševní výkony.
 6. mezi 11. - 13. hod. je aktivní naše srdce. Nastává v tuto dobu dopolední výkonnostní vrchol. Vhodná doba ke sportu, měli bychom se naopak vyhnout zátěži množstvím potravy! Kolem 13h. nastává mírný útlum, dobrá je procházka nebo i krátký spánek. Pozor na úrazy!
 7. mezi 13. - 15. hod. je v činnosti tenké střevo. V tuto dobu se snižuje citlivost zubů a je vhodný čas k návštěvě u zubaře ;-)
 8. mezi 15. - 17.hod. nejvíc pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje na čištění s obsahem brusinky, šípků, měsíčku, borůvek, břízy, kopřivy, slézu, fenyklu. Náš trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo. Stoupá také naše tělesná aktivita a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.
 9. mezi 17. - 19.hod. jsou v činnosti ledviny. V tuto dobu je velmi potřebné vyloučit vše, co jim škodí,tj. tuky, cukr, sůl, sladké limonády, konzervanty, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stres. A naopak, vydatně pít ! Nejlépe bylinkové čaje a čistou neperlivou vodu, nejlépe teplou !
 10. mezi 19. - 21.hod. do činnosti se dostává náš krevní oběh. V tuto dobu člověk velmi dobře vnímá. Je to doba vhodná pro poslech hudby, návštěvě divadla či kina. V této době je nejúčinnější působení všech léků a antibiotik, natírání bolestivých míst a čas pro relaxační masáž či koupel a saunu.
 11. doba mezi 21. - 23.hod. je časem činnosti "tří ohřívačů" (je to místo ve středu těla, nejedná se o konkrétní orgán, je to "orgán", který nemá hmatatelný tvar, ale má veliký vliv na naši vnitřní energii - oheň a spojuje horní, střední a spodní zářič-od bránice, žaludek až po močový měchýř).Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek. Neměli bychom činit nic pro aktivaci, nekouřit a nic nejíst!
 12. meti 23. - 1.hodinou ranní je v činosti žlučník, párový orgán s játry. Ti, kdo s ním mají problém, nemohou spát.

Není tedy jedno, kdy děláme psychologické testy, kdy jdeme k zubaři, kdy sportujeme, kdy snídáme, obědváme, večeříme...
Lidstvo již ve starověku žilo ve větší intuici a cítění. Rytmus dne byl pro člověka daleko důležitější, než ho chápeme, v dnešní, až příliš moderní a "přecivilizované" době my.
SNAŽTE SE POROZUMĚT A NASLOUCHAT SVÉMU TĚLU, ONO VÁM TO TISÍCKRÁT VRÁTÍ ! Líbající
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dadainka dadainka | Web | 27. března 2016 v 23:19 | Reagovat

Super článek.

2 Blanka Blanka | 29. března 2016 v 17:48 | Reagovat

Takový přehled jsem potřebovala...
Super, děkuji.
A teď bych potřebovala, aby to respektoval každý.....
To by nám bylo všem výborně.
Kdyby nám tak ještě nesmyslně neposunovali čas.
Evi děkuji.

3 bioamalka bioamalka | 3. dubna 2016 v 16:24 | Reagovat

Děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama