Úplněk a Novoluní, jak působí Luna na náš organismus

23. ledna 2016 v 20:46 | La Eva
(foto Marek Eliáš - profesionální trenér v oblasti fitness a kulturistiky)

Měsíc (Luna) a vliv na náš organismus je znám už od pradávna. Jen nyní, v dnešní uspěchané době si jeho vliv skoro nikdo z nás neuvědomujeme.
Měsíc prochází čtyřmi fázemi, od Novoluní, přes dorůstající Měsíc, Úplněk a couvající Měsíc.
Ovlivňuje nás také Lunární přízemí a odzemí, doba, kdy je Měsíc nejblíže či nejdále na své ose kolem Země. To vše nás ovlivňuje, aniž bychom si to uvědomovali. Je to přirozené, tak jako příliv a odliv, střídání dne a noci, lunární cyklus 28 dnů.
Bez ohledu na jednotlivé fáze, prochází Luna znameními Zvěrokruhu a v každém znamení se drží vždy 2-3 dny. Ti z Vás, kteří se chtějí podrobněji zajímat o vlivu těchto znamení a Luny, nechť si pořídí lunární kalendář. Např. je-li Měsíc ve znamení Lva je mimo jiné vhodná doba na sestřih vlasů, tak, jako má lev bujnou hřívu, budou pak "bujné" Vaše vlasy :-) , Luna v Panně je zase vhodná např.na barvení, trvalou či melír, lépe chytnou a neničí tolik vlasy (osobně mám vyzkoušené několik let a vřele doporučuji).

V měsíčním cyklu probíhá nejenom ženská menstruace, ale také obnova-regenerace naší pokožky. Chcete-li své pleti maximálně pomoct, pečujte o ni rostlina­mi, pěstovanými právě podle měsíčního cyklu. Pomáhají hýčkat Vaši pokožku nejen zvenčí, ale také zevnitř. Jde o přípravky vyrobené v rytmu přírody jakými jsou veškeré přípravky Dr.Hauschka.

(foto: Marek Eliáš )

ÚPLNĚK a NOVOLUNÍ

Ve dnech, kdy Měsíc dorůstá, je Vaše pleť a celkově celý organismus nastartovány k regeneraci a obnově. To znamená, že bývá více prokrvená a schopná přijímat výživnou péči. Celkově naše tělo více zadržuje a přijímá.
Vhodné dny jsou na nanesení výžívné a regenerační masky, k začátku regenerační kůry pro pleť nebo celkově naše tělo. Ti z Vás, kteří si rádi dopřejí profesionální péči, vhodné dny při dorůstající Luně (tj. nejvhodnější jsou 3 dny po Novoluní, až do Úplňku) jsou ke kosmetickému ošetření za účelem regenerace, doplnění hydratace, obnově, vypnutí a "omlazení" pokožky,tzv.antiaging ošetření, např. také k začátku používání nové kosmetiky, kdy pleť víc přijímá a zadržuje dodanou péči. Vhodné jsou veškeré masáže k uvolnění, zklidnění, regeneraci, posílení a doplnění energie a vitality, reflexní, antistresové a lymfatické k posílení imunity a masáže k posílení těla po nemoci. Novoulní je časem nového začátku.
Měsíc se naplňuje (dorůstá), tak jako naše tělo více zadržuje a sílí. Prý se při Úplňku plní sny a přání, tak si jedno každý přejme. U zvířat, rostlin a lidí se projevuje jeho síla asi 3 dny před a den po, jeho síla je víc patrnější, než při Novoluní.

Při ubývání Luny, tj. den až dva po Úplňku a trvá až do Novoluní, kdy měsíc couvá, je naopak vhodný čas na detoxikaci - je ideální doba na čištění a peelingy, kartáčování. Skvělé jsou v těchto dnech čisticí bylinné čaje. Tělo i pokožka se víc čistí, nezadržuje, nepřijímá tolik.
Při kosmetických ošetřeních jsou to vhodné dny k čištění pleti, k odstranění milií, strií, při masážích se tělo více zbavuje bolavých míst, čas vhodný k začátku lymfatických detoxikačních kůr, celkové očistě těla, zahájení nových aktivit, pohybových, pracovních, osobních. Úplněk je časem nastartování, odstranění a odstřihnutí všecho, čeho se chceme zbavit...

Strava během ročních období a během fází měsíce se liší.
Dala by se rozdělit podle období, ve kterém se nacházíme (roční období biologické, ne kalendářní).
Na jaře směřuje energie vzhůru, vše se probouzí a tělo "sálá" po dodání a doplnění energie. Hlavním a důležitým orgánem pro jaro jsou játra. Naše čistička v těle a rozvádějí krev po celém těle, játra také řídí svalové napětí a zrak. Způsobují při nedostatečnosti a vyčerpanosti únavu. Barva jater pro terapii a z pohledu čínské medicíny je zelená, elementem je dřevo, typická chuť je kyselá, ta je vyživuje. V tomto období ( od 15. února do 14. května) jsou vhodnými potravinami: vojtěška, řeřicha, čerstvě rašící výhonky (vše zelené), špenát, kopřiva, chřest, bazalka, mrkev, červená řepa, zelí, sardinky, králičí játra, špalda. Pro játra jsou vhodné potraviny, které jsou co nejméně chemicky upravené a konzervované. Vyřadit smažená a tučná jídla a při očistných kůrách vyřadit veškeré mléčné výrobky.

Stravování v letních měsících (období od 15.května do poloviny srpna), zde je podle čínské medicíny rozděleno období ještě na pozdní léto (týká se to obodobí přelomu našich letních prázdnin). Strava by měla být co nejméně tepleně upravená, vhodné je popř. lehké zdravé smažení. Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, grilovaného bílého masa, kukuřice, jáhel, brambor, rýže, kapusty, obilovin, tofu, zeleného čaje, muškátu, oregana a všeho, co nám léto nabízí. Je to nejsilnější období pro naše tělo, kdy je v plné síle a dokáže i nemožné Mrkající.
Typickým orgánem pro léto dle čínské medicíny je srdce, patří k němu element ohně, barva červená a typickou chutí je hořká. V pozdním létě je vhodné se zaměřit na žaludek, slezinu a slinivku, barvou léta v terapii je žlutá až oranžová. Tyto orgány mají důležitou úlohu při trávení a vstřebávání živin, slezina je důležitým orgánem pro naši imunitu. Když je oslabená máme výraznou chuť na sladké a právě cukr, cukrovinky, sušenky, dorty, cukroví atd. slezinu oslabují. Ochlazujícími potravinami jsou: banán, rajčata, mango, citrusy, jahody, mléko.
V horkém létě máme chuť na zmrzliny a ledové nápoje, abychom se osvěžili, ale tím naopak tělu ještě více ubližujeme, vznikají poruchy trávení, poruchy autotermoregulace (tělo zadržuje vodu a stahuje se).

Biologický podzim ( začíná 15. srpna a končí 15. listopadu), kdy se energie stahuje dovnitř a dolů, do země a do našich orgánů od pasu dolů, proto bychom je měli posílit a zaměřit se na ně i v zimě. Podle čínské medicíny je elementem kov, barva na terapii stříbrnorůžová a důležitými orgány, na které bychom se měli zaměřit jsou plíce a tlusté střevo. Na podzim jsou vhodná jídla více vařená, jakákoliv restovaná zelenina, rýže, luštěniny, porek, ředkvičky, kedlubny, celer, křen, houby, ořechy, olivy, čínské zelí, kopr, maso krůtí, divočina, husa, králík, podzimní ovoce (jablka, hrušky, švestky, hrozno).

Zima je obdobím klidu, spánku, odpočinku a meditace, celkového hlubokého zklidnění (biologická zima začíná od 15. listopadu a končí 14. února). Elementem pro zimu je voda, barva pro terapii černá, chuť slaná a vztahuje se k orgámům ledvin a močového měchýře. Právě na ně bychom měli v zimních měsících být opatrní, udržovat a podporovat je teplými pokrmy a zahřívat je i vnitřně. Zdravé ledviny udržují naši celkovou vitalitu a zdraví jedince a patří k nejdůležitějším orgánům z pohledu čínské medicíny, určují dlouhověkost, vitalitu, elán a celkový zdravotní stav jedince. Vhodnými prohřívacími potravinami jsou: zázvor, skořice,fenykl, anýz, hřebíček, květák, červená řepa, pečená masa, červené maso, vnitřnosti, tučnější ryby, brambory, kořenová zelenina, polévky a vývary, kompoty, ořechy.

Je důležité držet se i těchto potravin během fází Měsíce v období, ve kterém se nacházíme, abychom např. syrovou stravou, např. ve formě freshů a zeleninových salátů netrápili tělo v období zimy po Úplňku, že si chceme po období vánočních radovánek dopřát očistu.
Držte se alespoň těch potravin, které jsou typické pro dané biologické roční období.
Tělo Vám to vrátí Usmívající se.

(foto: Marek Eliáš - profesionální trenér kuluristiky a fitness)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama