Zima a naše tělo

28. prosince 2015 v 13:00 | La Eva

Zima je v plném nasazení, astronomická nám začala před pár dny, ta biologická je ve své polovině. Čas Vánoc, hojnosti jídla, pití, sladkostí, cukroví, alkoholu, tučných a smažených jídel = pár kilogramů nahoře, nateklé břicho, obličej, u někoho trávicí a zažívací problémy s tím spojené. Ale nezoufejte, nic si nevyčítejte, to vše k vánočnímu "obžerství" :-) patří, ale nic se nesmí přehánět.
S tím souvisí novoroční přesevzetí. Ti, kteří jsou zvyklí celoročně cvičit a trénovat, zařazení intenzivního pohybu nevadí, ale ti, kteří celý rok "nic nedělali" , těm doporučuji začít pozvolna, nejdříve lehkou úpravou jídelníčku a lehkým aerobním cvičením, jógou, strečinkem a posilováním s vlastní vahou těla.

A co detox a lymfatické masáže na očistu těla?
Vyčkejte! Biologické jaro začíná 15. února, dříve s nimi nedoporučuji začínat. Důvodem je útlum organismu, snížený a úsporný energetický výdej, tělo se rychleji unaví, oslabí, je snížená imunita a tělo také více zadržuje své tukové zásoby.
Nyní můžete prozatím začít s vyřazením pečiva a lepku ze stravy. Nadále platí zařazení a konzumace krátce povařené zeleniny, prohřívacích potravin, obilninových kaší, menší množství čerstvého ovoce a zeleniny (nejlépe vše krátce a rychle orestovat), konzumace masa (králík, kachna, hovězí, krůtí, zvěřina, jehněčí), vajec, luštěnin, zeleninové a masové vývary, ořechy, sušené ovoce, koření (zázvor, skořice, hřebíček, pepř, lékořice, fenykl, kardamon, kurkuma, koryandr, pórek).

Tipy a doporučení:
  • více odpočívejte, spěte, relaxujte, meditujte (energie klesá dolů a je v útlumu)
  • podle čínské medicíny se zimou souvicí element vody (barva čená) a orgán ledvin a močového měchýře. Ledviny jsou nejdůležitějším orgánem těla, jsou pramenem života, naší životní a sexuální energie. Jejich stav ovlivňuje náše zdraví, délku života a jejich kvalita ovlivňuje růst a vývoj našeho organismu
  • přemíra konzumace sladkostí, bílého cukru, studených a chladných potravin oslabuje ledviny (tropické ovoce, zmrzlina, mléčné výrobky, saláty, rajčata aj.) ovlivňuje poté jarní únavu, pocit vyčerpanosti, bolesti hlavy a sníženou imunitu
  • menší množství svařeného vína s kořením prohřívá tělo, rozproudí krev a prohřeje tělo
  • pokud to jde zaměřte se na sebe, čtěte, buďte s těmi, na kterých Vám záleží, méně cestujte, cvičte posilující cvičení (chi-kung, Brokáty, jógu), méně pracujte, prostě lenošte a čerpejte energii na jaro.

Zima = období velkého klidu
Jaro = období znovuzrození a otvírání energií
Léto = období aktivity a růstu
Podzim = časem úrody, oddechu a "uskladněním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama