Prosinec 2015

Zima a naše tělo

28. prosince 2015 v 13:00 | La Eva

Zima je v plném nasazení, astronomická nám začala před pár dny, ta biologická je ve své polovině. Čas Vánoc, hojnosti jídla, pití, sladkostí, cukroví, alkoholu, tučných a smažených jídel = pár kilogramů nahoře, nateklé břicho, obličej, u někoho trávicí a zažívací problémy s tím spojené. Ale nezoufejte, nic si nevyčítejte, to vše k vánočnímu "obžerství" :-) patří, ale nic se nesmí přehánět.
S tím souvisí novoroční přesevzetí. Ti, kteří jsou zvyklí celoročně cvičit a trénovat, zařazení intenzivního pohybu nevadí, ale ti, kteří celý rok "nic nedělali" , těm doporučuji začít pozvolna, nejdříve lehkou úpravou jídelníčku a lehkým aerobním cvičením, jógou, strečinkem a posilováním s vlastní vahou těla.

A co detox a lymfatické masáže na očistu těla?
Vyčkejte! Biologické jaro začíná 15. února, dříve s nimi nedoporučuji začínat. Důvodem je útlum organismu, snížený a úsporný energetický výdej, tělo se rychleji unaví, oslabí, je snížená imunita a tělo také více zadržuje své tukové zásoby.
Nyní můžete prozatím začít s vyřazením pečiva a lepku ze stravy. Nadále platí zařazení a konzumace krátce povařené zeleniny, prohřívacích potravin, obilninových kaší, menší množství čerstvého ovoce a zeleniny (nejlépe vše krátce a rychle orestovat), konzumace masa (králík, kachna, hovězí, krůtí, zvěřina, jehněčí), vajec, luštěnin, zeleninové a masové vývary, ořechy, sušené ovoce, koření (zázvor, skořice, hřebíček, pepř, lékořice, fenykl, kardamon, kurkuma, koryandr, pórek).

Tipy a doporučení:
 • více odpočívejte, spěte, relaxujte, meditujte (energie klesá dolů a je v útlumu)
 • podle čínské medicíny se zimou souvicí element vody (barva čená) a orgán ledvin a močového měchýře. Ledviny jsou nejdůležitějším orgánem těla, jsou pramenem života, naší životní a sexuální energie. Jejich stav ovlivňuje náše zdraví, délku života a jejich kvalita ovlivňuje růst a vývoj našeho organismu
 • přemíra konzumace sladkostí, bílého cukru, studených a chladných potravin oslabuje ledviny (tropické ovoce, zmrzlina, mléčné výrobky, saláty, rajčata aj.) ovlivňuje poté jarní únavu, pocit vyčerpanosti, bolesti hlavy a sníženou imunitu
 • menší množství svařeného vína s kořením prohřívá tělo, rozproudí krev a prohřeje tělo
 • pokud to jde zaměřte se na sebe, čtěte, buďte s těmi, na kterých Vám záleží, méně cestujte, cvičte posilující cvičení (chi-kung, Brokáty, jógu), méně pracujte, prostě lenošte a čerpejte energii na jaro.

Zima = období velkého klidu
Jaro = období znovuzrození a otvírání energií
Léto = období aktivity a růstu
Podzim = časem úrody, oddechu a "uskladněním.

Autoimunní onemocnění - Rosacea

4. prosince 2015 v 16:55 | La EvaZnáte to, občas pupínek sem, druhý tam, jeden se ztratí, druhý objeví, pigmentové skvrny, akné, dermatitida, ekzémy, sluneční alergie, alergie na kosmetické přípravky atd. Tohle jsou všechno projevy, které lze s úspěchem a nenávratností vyléčit. Ale co s autoimunním onemocněním, jakým je např. Rosacea (česky růžovka) ? I lékaři si neví rady, neznají přesnou příčinu, ani léky, pouze podpůrnou léčbu a udržení v lehčím stadiu.
Ano, dostala jsem se mezi ty, které toto onemocnění postihlo. O to hůř, ta, která se snaží přes 20 let pomáhat klientům, najít správnou bio kosmetiku, odstranit běžné poruchy pleti, udržet ji zdravou a regenerovanou. Ano, jsem kosmetička s růžovkou... :-(
Příčina? Dle mých poznatků a souvislostí, mým zájmem o TČM, alternativní medicínu, péči v souladu s přírodními rytmy, bio kosmetikou a podpoření rytmů a funkčnosti metabolismu pleti; jednou z příčin oslabení imunity, stres, starosti, "setkání" s infekcí v podobě letních měsíců díky vysokým teplotám a množícím se bakteriím a růžovka je na světě. Někdo chytne opar, někdo rýmu, někdo projde čímkoliv s čímkoliv a někdo chytne růžovku... Určitě ti z vás, které postihla, zkuste "zapátrat" v paměti a dohledat, v jakém jste tenkrát byla období (nemoc, stres, vypětí, nedostatek spánku, přemíra práce, starostí, velký šok aj.).

Moje tipy a doporučení:
 • vyhýbat se emocím, stresu, zátěžovým stavům. Důležité je klidové prostředí, pohoda, cítit se dobré náladě a spokojenosti.
 • najít si vyhovující stravu, převážně lehkou, nepříliš kořeněnou (vyhýbat se paprice, chilli, pepři), nemastnou. Mezi "dráždiče" patří chilli, kakao, čokoláda, silná káva, alkohol, luštěniny, lepek, cukr, ořechy.
 • u některých tipů může mít onemocnění spojitost (tak jako u mě) s žaludkem, játry a žlučníkem. Během dne popíjím bylinné čaje na žaludek a játra, aby podpořily přirozenou funkci těchto párových orgánů (játra + žaludek)
 • v jarním období detox (biologické jaro začíná od poloviny února)
 • výběr vhodné kosmetiky. Skvělá je s obsahem síry, jako např. přípravky od firmy Dermatherm a také některé přípravky Dr.Hauschka s obsahem výtažků z růží, vilínu a minerálů. Na mytí pleti používám mycí gel od Dermatherm, k odlíčení očí a rannímu čištění pleti používám Čistící mléko Dr. Hauschka, na noc používám Kůru č. 03 ve spreji s obsahem Růže, Solanky, Vilínu, Úročníku, Kosmatce, Kopřivy, Ibišku a Černého turmalínu. Opravdu zklidňuje a obnovuje vrchní vrstvu pokožky, udržuje ji jemnou, vláčnou, hydratovanou, zklidněnou, zamezuje tvorbě vřídků a popraskání pokožky. Doporučuji kombinovat ( ráno - večer) s kůrou Sensitiv Dr.Hauschka v ampulkách. Na denní péči doporučuji hydratační a zklidňující krémy a lehké, lehce krycí a pečující make-upy od Dr. Hauschka. Pleť se po nich zklidní a nemáte pocit pnutí.
 • důležitou roli hraje používání kosmetického laseru. Podotýkám kosmetického !!! Proniká "pouze" do dermis (škáry), tj. druhé vrstvy pokožky, nepoškozuje podkožní tkaniva, tukové a mazové žlázy, vlasové váčky, nervová vlákna a zakončení, které se nachází ve třetí vrstvě pokožky = subcutis (podkoží). Lékaři doporučují laser klinický, který hojí a napravuje pokročilé stadium růžovky, které vzniká špatnou péčí, životosprávou a stravou. Ti, kteří se rozhodli pro používání lékařského laseru zapomínají na rizika a vedlejší účinky, které při aplikaci vznikají (pozn.je tomu i tak při odstraňování pigmentových skvrn). Někteří se mě ptáte, proč ho tedy tak hojně doporučují lékaři a dermatologové, když "škodí"? Vysvětlení je asi takové: když onemocníte rakovinou a aplikují vám chemoterapii, o ty vedlejší účinky se také příliš nezajímáte (někteří), ty jsou až na druhém místě. Ano chápu, ale i tak jsem stále zastáncem přirozené funkce pleti a kůže, omezení zásahů do kůže, ikdyž na první pohled vám pomůžou. Jaké mohou být důsledky? V 35 letech můžete mít pleť jako stařena (při nejlepším), ve vlasové části vám mohou přestat růst vlasy, poškození nervových vláken a mimiky, narušení přirozené tvorby tuku, které má za následek vysychání pokožky, poškození rohové vrstvy kůže, pigmentové skvrny, praskání kůže a v nemalé míře vznik a prohloubení vrásek.

Měli bychom hledat příčinu a předcházet a ne likvidovat následky nesprávnou péčí a nesprávnou starostlivostí, ikdyž jsme občas zoufalí...