Tradiční Čínská Medicína

26. června 2015 v 22:50 | La Eva
ŽIVOT OČIMA LA EVA ... díl 8.

Za svých krásných čtyřicet let jsem prošla nespočtem diet, přes hladovky, přejídání se, od sacharidových vln, ketonové diety, až jsem skončila v nemocnici "na selhání metabolismu", selhání ledvin , jater a o mém psychickém stavu ani nemluvě. Během dvou týdnů jsem přibrala 13 kilo, převážně vody a mé tělo bylo v neskutečném šoku. Lékaři nevěděli, co se mnou, až jsem narazila na známou, která se zabývá TČM (tradiční čínskou medicínou). Dva měsíce detoxu, pro mě to byla zase jedna z "diet", ale přitom mi bylo čím dál lépe. Až na prvních deset dnů, kdy jsem měla absťák po kofeinu, o chuti na kávu ani nemluvě, byla jsem na ní závislá, pila jsem ji skoro na litry denně, v té nejhorší podobě - rozpustnou s mlékem...grrrr. Na institutu TČM mi připravili pytle, ano pytle, s bylinkami, které jsem si musela obden vařit, přestala jsem pátrat, co v tom vlastně všechno je. Měla jsem pocit, že nějaké usušené pavoučí nožičky a nějaký ocásek tam možná i bude Usmívající se , ale účinek se po necelých třech týdnech dostavil. Byla jsem plná energie a také kila šla dolů. Moje chutě na kofein, který jsem měla v té době během detoxu "zakázaný", včetně mléčných výrobků, lepku a masa, mooooc zeleniny a ovoce, tohle všechno mi najednou začalo vyhovovat. A tenkrát jsem si uvědomila, že jsem vlastně vegan. V dubnu letošního roku tomu byly přesně tři roky, tento životní styl a hlavně strava mi velice vyhovuje. Ikdyž veganství z pohledu TČM je, jako strava, nevyvážená, maso mi nechybí. Ale s veškerými názory a z vlastní zkušenosti vím, že tato dva a půl tisíc let stará "metoda" je správná.
Jsem vděčná TČM!

Čínská dietetická terapie je založena na dvou a půl tisicích letech stále se vyvíjejících zkušenostech. Víc, jak 70 % chronických nemocí je důsledkem nesprávného způsobu stravování a nevhodného způsobu života. Patří mezi ně také obezita, cukrovka, hypertenze, srdeční choroby, mrtvice a rakovina.Mezi hlavní zásady uchování zdraví podle TČM jsou čtyři základní pravidla:
  1. strava
  2. cvičení
  3. dostatečný odpočinek a relaxace
  4. správný mentální postoj
Z vlastní zkušenosti a také z mojí praxe lymfatických masáží a kosmetického ošetření vím, že bez příslušných změn ve stravě a způsobu života, bylinky, masáže, bio kosmetické přípravky, kosmetická péče, akupunktura a masáže nemůžou mít dlouhodobý a trvalý efekt a výsledek!

Naučila jsem se a stále dál učím, které potraviny správně kombinovat, abych nepřetěžovala základní orgán - ledviny a pak taktéž velmi důležitou slezinu a žaludek.
Pochopila jsem, proč po ránu jíst teplé kaše, vývary, polévky, prohřívací potraviny, ikdyž jsou letní měsíce, proč nadměrná konzumace čerstvých šťáv a přemíra syrové stravy ve formě zeleninových salátů a ovoce mě někdy spíš oslabuje a způsobuje zdravotní problémy a únavu.

Věděli jste, že je vhodnější jíst zeleninu lehce orestovanou (ne rozvařenou na kaši!), než syrovou? Vitamíny a enzymy , např. v mrkvi jsou vázány v obtížně stravitelných celulózových obalech, když jíme mrkev syrovou , vstřebáme pouze 50% živin obsažených v mrkvi a zbytek vyloučíme stolicí. Když jíme mrkev lehce orestovanou, vstřebá se 65% živin, protože již tepelnou úpravou začal rozklad stěn celulózových buněk v mrkvi.
Jakmile má potrava teplotu kolem 38st.C, kterou jíme, snáže je pro naše tělo stravitelná a tím lépe z ní můžeme absorbovat živiny.

"Nenechte se ovládat svou myslí a emocemi." ... jedno z pravidel TČM.
(některé podklady byly použity z knížky TAO zdravého stravování)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama