Červen 2015

Tradiční Čínská Medicína

26. června 2015 v 22:50 | La Eva
ŽIVOT OČIMA LA EVA ... díl 8.

Za svých krásných čtyřicet let jsem prošla nespočtem diet, přes hladovky, přejídání se, od sacharidových vln, ketonové diety, až jsem skončila v nemocnici "na selhání metabolismu", selhání ledvin , jater a o mém psychickém stavu ani nemluvě. Během dvou týdnů jsem přibrala 13 kilo, převážně vody a mé tělo bylo v neskutečném šoku. Lékaři nevěděli, co se mnou, až jsem narazila na známou, která se zabývá TČM (tradiční čínskou medicínou). Dva měsíce detoxu, pro mě to byla zase jedna z "diet", ale přitom mi bylo čím dál lépe. Až na prvních deset dnů, kdy jsem měla absťák po kofeinu, o chuti na kávu ani nemluvě, byla jsem na ní závislá, pila jsem ji skoro na litry denně, v té nejhorší podobě - rozpustnou s mlékem...grrrr. Na institutu TČM mi připravili pytle, ano pytle, s bylinkami, které jsem si musela obden vařit, přestala jsem pátrat, co v tom vlastně všechno je. Měla jsem pocit, že nějaké usušené pavoučí nožičky a nějaký ocásek tam možná i bude Usmívající se , ale účinek se po necelých třech týdnech dostavil. Byla jsem plná energie a také kila šla dolů. Moje chutě na kofein, který jsem měla v té době během detoxu "zakázaný", včetně mléčných výrobků, lepku a masa, mooooc zeleniny a ovoce, tohle všechno mi najednou začalo vyhovovat. A tenkrát jsem si uvědomila, že jsem vlastně vegan. V dubnu letošního roku tomu byly přesně tři roky, tento životní styl a hlavně strava mi velice vyhovuje. Ikdyž veganství z pohledu TČM je, jako strava, nevyvážená, maso mi nechybí. Ale s veškerými názory a z vlastní zkušenosti vím, že tato dva a půl tisíc let stará "metoda" je správná.
Jsem vděčná TČM!

Čínská dietetická terapie je založena na dvou a půl tisicích letech stále se vyvíjejících zkušenostech. Víc, jak 70 % chronických nemocí je důsledkem nesprávného způsobu stravování a nevhodného způsobu života. Patří mezi ně také obezita, cukrovka, hypertenze, srdeční choroby, mrtvice a rakovina.Mezi hlavní zásady uchování zdraví podle TČM jsou čtyři základní pravidla:
 1. strava
 2. cvičení
 3. dostatečný odpočinek a relaxace
 4. správný mentální postoj
Z vlastní zkušenosti a také z mojí praxe lymfatických masáží a kosmetického ošetření vím, že bez příslušných změn ve stravě a způsobu života, bylinky, masáže, bio kosmetické přípravky, kosmetická péče, akupunktura a masáže nemůžou mít dlouhodobý a trvalý efekt a výsledek!

Naučila jsem se a stále dál učím, které potraviny správně kombinovat, abych nepřetěžovala základní orgán - ledviny a pak taktéž velmi důležitou slezinu a žaludek.
Pochopila jsem, proč po ránu jíst teplé kaše, vývary, polévky, prohřívací potraviny, ikdyž jsou letní měsíce, proč nadměrná konzumace čerstvých šťáv a přemíra syrové stravy ve formě zeleninových salátů a ovoce mě někdy spíš oslabuje a způsobuje zdravotní problémy a únavu.

Věděli jste, že je vhodnější jíst zeleninu lehce orestovanou (ne rozvařenou na kaši!), než syrovou? Vitamíny a enzymy , např. v mrkvi jsou vázány v obtížně stravitelných celulózových obalech, když jíme mrkev syrovou , vstřebáme pouze 50% živin obsažených v mrkvi a zbytek vyloučíme stolicí. Když jíme mrkev lehce orestovanou, vstřebá se 65% živin, protože již tepelnou úpravou začal rozklad stěn celulózových buněk v mrkvi.
Jakmile má potrava teplotu kolem 38st.C, kterou jíme, snáže je pro naše tělo stravitelná a tím lépe z ní můžeme absorbovat živiny.

"Nenechte se ovládat svou myslí a emocemi." ... jedno z pravidel TČM.
(některé podklady byly použity z knížky TAO zdravého stravování)

NÁROČNÁ ?!

22. června 2015 v 23:10 | La Eva

Život očima La Eva
Díl 7.

Včera jsem byla po 3 týdnech na masáži. V salonu, kde masírují Thajky. Prostředí mi tam vyhovuje i až přílišná ochota personálu na recepci (do té doby, než řeknete, že si pro tentokrát z jejich nabídky nevyberete). Ikdyž se předem objednám a požaduji konkrétní masérku, pokaždé dostanu jinou. Ale pokaždé masáž svůj účel splní - odpočinu si a vypnu a užívám si masážní tahy, ikdyž ... A je to tu, zjistila jsem, že málo CO a málo KDO, mi vyhovuje, být naprosto spokojená se nestává příliš často. A když k tomu dojde, stává se ze mě závislák, touha mít to perfektní je silná.

Tak si říkám, je dobré být náročná?
Ikdyž to slovo bych definovala jinak. Přeci mít nároky není špatné. Vybírám si tu nejlepší kosmetiku, pro sebe, své klienty a pro své blízké. Volím to nejlepší i ve své práci, tak, jak já to považuji za nejlepší. Kosmetiku, která má filozofii, prošla vývojem, má smysl a má srdce.
Kosmetiku, u které není hlavní složka jen voda a glycerín.
Podobné to mám s potravinami, snažím se nakupovat kvalitní, přemýšlím nad tím, co jím, jak a s čím jídlo kombinuji a v kterou dobu ho jím. O nápojích ani nemluvě, miluji bylinkové a ovocné čaje, ty v bio kvalitě vážně stojí za to!

Každý dáváme peníze na něco a někam jinam, na to, o čem si myslíme, že to za to stojí.
Zjistila jsem, že dobře a kvalitně se najíst, pečovat o své tělo kvalitní kosmetikou a nejlépe denně, alespoň na pár minut si protáhnout tělo vás udělá spokojenými. Od té doby nemám touhu nakupovat oblečení, boty, kabelky, procházet se po obchodech jen tak a nemám potřebu jet na dovolenou.
Utratit za dovolenou, těšit se na ni a pak přijet a být opět tam, kde jsme byli před dovolenou - ve stresu, napětí, výčitek, co vše jsme nestihli a neudělali, nemám smyl. Dovolená má smyl, když víme, že odjedeme a vrátíme se spokojení a šťastní a zůstane ten pocit v nás hodně dlouho. Jinak jsou to vyhozené peníze. Je to o nás, měli bychom přemýšlet nad sebou samými, co nás udělá spokojenými a šťastnými právě tam, kde jsme teď!

Být náročná není špatné, být náročná je chtít to dobré neboli to nejlepší.
Být náročná je cítít se spokojeně,
být náročná je cítít se šťastně,
být náročná je cítit se zdravě,
být náročná je mít pocit, že ten druhý pro nás dělá maximum a dělá to od srdce.
Být náročná není o pýše a zlosti,
být náročná není o financích a blahobytu,
být náročná je v nás a o nás...

I já se snažím splnit požadavky svých klientů, dávat jim jen to nejlepší a kvalitní a tím je činím náročnými a současně šťastnými a spokojenými.

Jsem náročná = spokojená a šťastná! S těmi a tam, kde to miluji. Usmívající se


Jak to vidím já

17. června 2015 v 13:46 | La Eva

ŽIVOT OČIMA LA EVA .... díl 6.

Budík mě už moc nebudí, je léto a slunce vstává snad už ve 4h ráno, to miluju. Míň "práce", spousta volného času a najednou jsem zjistila, že patřím asi mezi ty, co se řadí k workoholikům. Ikdyž zaškatulkování, to já moc nemusím, potřebuji cítít volnost a svobodu a to ve všem!
Mám pocit, že potřebuji pořád něco dělat, tak se sama sebe ptám, je to dobře nebo špatně?

V sobotu jsem byla se svým synem na výletě, mám ráda starou Prahu, Petřín, Vyšehrad, Staré Město, Kampu, Karlův most a místa, kde Ji mám celou na dlani, a hlavně Vltavu.
Patří to vůbec sem, na mé profesní stránky, věřím, že ano, jinak bych to sem pravděpodně nepsala. Miluji mít pod nohama zelenou trávu, vonící růže, jasmín, který právě kvete, dozrává ovoce, jahody, třešně, meruňky...a zelenina. Jsou to maličkosti, na kterých je postavený svět. Bez nich by byl šedý a smutný. Stačí málo, úsměv, podání ruky, milé přivítání, malá pozornost od partnera, třeba jen uvařit čaj, "prostě jenom tak" něco malého udělat nebo vidět, či uvědomit si to, co máme a svět je hezčí.

Nedávno jsem byla v nákupním centru se najíst v mé oblíbené veganské restauraci, těm obchoďákům se už vyhýbám, zmalovaným a navoněným slečinkám, v rádoby značkovém oblečení, kabelkou zavěšenou na předloktí a sevřeným mobilem v ruce...ikdyž je to samozřejmě jejich volba, tak jako ta moje, tak jako každného z nás. Soudit a odsuzovat nikoho nemohu a ani nechci. Ikdyž já si tím kdysi také prošla a myslela jsem si, jak jsem in a nad věcí, ale život mě naučil a já jsem za to vděčná, za to, jaká jsem teď. Bez kabelek MK, udávaných módních trendů, věcí, které právě visí v obchodech na věšáku, bez chemických parfémů, bez trávení volného času v obchoďáku. Radši jdu v teplákách ven - do parku či k Vltavě.Také jsem zašla podívat se do Sephory na obličejové kartáčky, které jsou nyní tak moc populární. Jediné, co na tom schvaluji je to, že výrobci se snaží dát dopopředí, abychom si čistili důkladně obličej, protože to je základ, ale z profesního pohledu je to zvěrstvo - ano zvěrstvo, podotýkám na obličej !!!
Na tělo a nožky tyto vymoženosti schvaluji a sama je používám. Skvěle prokrví pokožku a nastratují metabolismus pokožky. Na obličej opravdu říkám NE, důvodem je: "Jakékoliv mechanické dráždění pokožky narušuje strukturu pleti a narušuje pleť." Ikdyž to nevidíte hned, za 3, 5, 9 let se vám pokožka naruší - ztenčí, budou váraznější vrásky, můžete tím vyvolat dermatitidu, rosaceu, pigmentové skvrny atd. Kdo i tak chce používat, vybírejte velice jemný a používejte maximálně 2-3 krát týdně, obzlášť ti,kteří mají mastnou až smíšenou pleť, bez kožních projevů a hnisavého akné (mohlo by se více rozdráždit a zanítit). Je to obdobné, jako použití s peelingy. U těch je postup stejný.
Jak čistit důkladně pleť i bez mechanických kartáčků si můžete přečíst v mém dubnovém článku: Čistota pleti.

Když nemáte to, po čem touží vaše srdce a duše, nic jiné to nenahradí <3

10 tipů, jak se cítit fit a vitálně

12. června 2015 v 16:13 | La Eva


Kolem nás je spousta faktorů, které nás negativně ovlivňují. Kvalitu našeho života mohou výrazně zlepšit obyčejné denní činnosti a my se budeme pak cítit fit a plní energie.

1. PIJTE VODU
Pijte denně šest až osm sklenic čisté, nejlépe filtrované vody. Mějte stále při ruce sklenici s vodou. Začněte třeba den tím, že budete nalačno pít vlažnou vodu s citronem, nastratuje to Váš metabolismus, pročistí ledviny a zažene falešný pocit hladu.

2. SPÁNEK
Abyste se mohli probudit svěží a odpočatí, měli byste si dopřát nejméně 7 hodin kvalitního spánku. Před spánkem nejezte nejméně 2 hodiny, nepřemýšlejte nad starostmi a negativními věcmi, než jdete spát. Kvalitní spánek je znát okamžitě i na Vaší pleti.

3. DENNĚ CVIČTE
Provádějte denně aspoň dvacet minut nějaký druh cvičení: chůze, běh, jízda na kole či bruslích, protahování, tai chi, pilates, jogu, či kung, ba duan jin apod. Cvičení okysličí tělo, rozproudí se lymfatický systém, pročistíte si i Vaši mysl a budete plni energie a pozitivně naladěni.

4. POBÝVEJTE NA ČERSTVÉM VZDUCHU
Alespoň 30 minut denně je vhodný pobyt na čerstvém vzduchu, ikdyž mrzne, je horko, prší...
Tak, jako při cvičení se okysličí lépe Vaše tělo, rozproudí energie a pročistí hlava. Přijdete na jiné myšlenky.

5. SLUŇTE SE
Slunce se nemusíte obávat, když na něm denně strávíme patnáct minut bez krému s UV faktorem, abysme aktivovali syntézu vitaminu D, který zpevňuje kosti a posiluje imunitu.
Sluneční paprsky zlepšují stav akné, některé druhy dermatitid, ekzémů, působí protizánětlivě a pozitivně na dobrou náladu.

6. UZEMNĚTE SE
Chůze naboso po zahradě, na pláži, po trávě, v parku nás spojuje se Zemí. Existuje mnoho důkazů o tom, že když se chodidla dotýkají země, uvolňujeme z těla elektromagnetické záření. Pokud se v těle elektromagnetické záření nahromadí, máte pocit vyčerpanosti, úzkosti, nervozity, stresu. Pracujte na zahrádce.

7. DEJTE SI PAUZU OD INTERNETU, TELEVIZE A SPOLEČENSKÝCH MÉDIÍ
Jsme denně zahlcováni negativními a tragickými zprávami z celého světa, nereálnými a upravenými modelkami v časopisech, které v nás pak vyvolávají špatný pocit o sobě samých.
Jednou za čas si od "všech" dejte pauzu, vypněte mobilní telefon a jděte s přáteli, partnerem, dětmi nebo i sami ven do přírody, popovídejte si o skutečném životě, o pozitivních a "obyčejných" věcech, o maličkostech, na kterých záleží. Buďte na slunci a uzemněte se :-)

8. POCHVALTE A OCEŇTE DŮLEŽITÉ LIDI VE SVÉM ŽIVOTĚ
Řekněte jim, že je máte rádi, že si jich vážíte a že Vám na nich záleží. Zdvihněte telefon, zavolejte jim... Je přece príma, když nám někdo řekne, že jsme pro něj důležití a váží si nás, tak to udělejme pro ně. Odpusťe těm, kteří nám ukřivdili nebo něco provedli. Odpusťe, zapomeňte a jděte dál. Žijte tady a teď, nežijte minulostí, žijte přítomností.

9. STRES - ZBAVTE SE HO!
Stres je tichý zabíják číslo jedna pro naše životy! Zvyšuje hladinu kortizolu, vyčerpává tím nadledvinky, tloustneme po něm, vyvádí z rovnováhy naše hormony, urychluje stárnutí a vyvolává nemoci, nespavost, poruchy zažívání, deprese, obezitu, nervozitu a podrážděnost. Vyčerpává nás emocionálně a duševně.

10. ŽIJTE POZITIVNĚ, USMÍVEJTE SE
Těšte se z maličkostí, probuďte se s pocitem, že jste opravdu šťastní, buďte vděčni za cokoliv, co je pro Vás důležité. Lidé si neuvědomují a neváží si věcí, štěstí, zdraví a toho, co mají či dosáhli. Tím, že šíříte pozitivní náladu a lásku, vyvoláváte dobrý pocit kolem sebe a šíříte ho dál a dál. Úsměv nic nestojí, je zadarmo a udělá mnoho.

S láskou Vaše La Eva Líbající

Letní dovolená

9. června 2015 v 22:51 | La Eva

Letní dovolená za dveřmi a u některých dilema, co s sebou vzít do kosmetické kabelky.
Určitě chceme mít s sebou kvalitní a funkční kosmetiku, která chrání a pečuje o naše tělo, pleť i vlasy, obzvláště u moře. A věřte, že ji nemusí být zbytečně mnoho.
Můj osvědčený tip pro horké letní dny u vody je "číslo 6" ...

1. mycí bio gel od francouzské značky Dermatherm - Purclear nebo Purnet (dle typu pleti), který je ideální pro všechny typy pleti, i pro tu nejcitlivější a pro ušetření místa v zavazadle je skvělý i pro omývání těla. Lehce pění a nevysušuje pokožku a pleť. Báječně funguje na kosmetické nebo mycí houbičce, lehce s ním smyjete veškerý make-up, opalovací přípravky, maz, pot a nečistoty z pokožky

2. šampon pro všechny typy vlasů od značky Dermatherm - jemný bio šampon, který neštípe v očích a je vhodný i pro mytí vlasů u dětí

3. bio bylinné tonikum od značky dr. Hauschka - dodává pleti hydrataci během celého dne, vhodný i k osvěžení pleti během dne a na noc je skvělou závěrečnou péčí, pro dodání hydratace po teplém a slunečném dni. Reguluje pocit mastnoty a napětí, vyrovnává přirozený metabolismus pleti a revitalizuje pleť během spánku

4. bio opalovací krém UV +30 ( 150ml) od značky Dermatherm pro obličej a tělo k dokonalé ochraně pleti před sluncem. Vytváří dokonalou ochranu pokožky, je nemastný a nezanechává bílé mapy na kůži. Skvělé na přípravcích Dermatherm je to, že nespotřebované množství můžete odložit na příští sezónu, protože dokonalé vakuové balení a metoda UHT je jedinečným patentem u této řady, kam se nedostane během používání přípravků vzduch či bakterie a čistý bio přípravek tak neznehodnotí.

5. luxusní výživu a péči o Vaši pleť poskytnou mini balení 5ml masek od značky Dr.Hauschka. Na výběr z Růžové, Zklidňující, Revitalizační. Používají se místo denního krému jako základ pod ochranný opalovací krém, popř. jako doplněk na péči noční - maska před spaním a nebo také můj skvělý a osvědčený tip: 3 v 1 = péče o oční okolí, rty a obličej. Mini balení vydrží na 8-12 použití (celý obličej)

6. jedinečným "zázrakem" v péči o pokožku těla, vlasů a popř. pleti je bio kokosový olej.
Vhodný jako doplněk při opalování - obsahuje UV faktor 8, skvělý jako maska na vlasy (do navlhčených vlasů naneseme menší množství oleje, zabalíme do igelitu a teplého ručníku a necháme působit i několik hodin, poté umyjeme šamponem), ochrání vlasy i před slanou mořskou vodou. Po sprše či koupeli vetřete menší množství oleje do vlhké pokožky, dodá jí výživu a odstraní suchost a pnutí. Při podrážděné a suché pleti použijeme i na obličej, NE NA NOC !!! Změkčí kůži na nohou, okolí nehtů, zjemní popraskané rty a můžete vyzkoušet i jako náhradu za zubní pastu.

Klobouk a sluneční brýle a hurá za príma letní dovolenou. Nevinný

TIBI KRYSTALKY - VODNÍ KEFÍR

7. června 2015 v 17:30 | La Eva

Některé zdraví prospěšné bakterie jsou nezbytné pro vybudování silného imunitního systému, tvorbu vitamínů skupiny B, tvorbu serotoninu a jsou nápomocné při snižování či léčbě kožních problémů či alergií. Dále jsou potřeba k tomu, abyste byli schopni rozložit jídlo, které sníte a vstřebat z něj do těla veškeré vitamíny, minerály. K tomu nám napomáhají probiotika. Převážně pro vegany či vitariány jsou zdraví prospěšné probiotika formou vodního kefíru, který je velice lahodný a zdraví prospěšný.
Také důsledkem moderního životního stylu má spousta lidí problémy s trávením a pak celkově špatným zdravotním stavem z důvodu používání antibiotik,chlorované vody, špatné stravy, nedostatku pohybu a stresu!
Probiotika také pomáhají od odkyselení a přemnožení kvasinek v těle (neustálé chutě na sladké nápoje, potraviny, cukrovinky, které tím živí kvasinky - kvasinky rostou z cukru! ).

VODNÍ KEFÍR - TIBI KRYSTALKY (TIBETSKÁ KEFÍROVÁ HOUBA)


Tibetská kefírová houba představuje symbiózu bakterií a kasinek. Jsou to živá zrnka, která rostou a množí se z vody a cukru a přidáním pár kusů sušeného ovoce do nálevu. Pro zajímavost, první zmínky o vodním kefíru najdeme už v bibli. Je to malý zázrak, který vlastně medicína neumí. Vyčistí tělo od toxických látek, zvyšuje imunitu, doplňuje chybějící vitalitu (bioenergii). Kromě jiného také léči a zlepšují průběh těchto onemocnění:
 1. nervová onemocnění a deprese
 2. žaludeční obtíže
 3. problémy se žlučníkem, slinivkou
 4. astma, katary průdušek
 5. sklerózy, vysoký krevní tlak a nemoci srdce
 6. léčí kožní projevy alergií, ekzémy,akné a vyrážky
 7. nemoci jater
 8. ledvinové potíže
 9. chudokrevnost
 10. krevní potíže
 11. nedostatečná tvorba bílých krvinek T-lymfocitů
 12. nemoci ženských orgánů
 13. zcela regeneruje imunitní systém
 14. zpomaluje proces stárnutí
 15. infarkty
 16. snižuje cukr v krvi a léčí slezinu
 17. žloutenková dieta
 18. vylepšuje kvalitu pleti a vlasů
 19. obnovuje rovnováhu střev
 20. léčí záněty v těle i na těle
Tibi krystalky jsou bílá průsvitná zrníčka, ale v závislosti od použití druhů cukru či medu nebo přírodních sirupů (agávový, javorový) se mohou postupně zrníčka zabarvit žlutě či hnědě.
Na přípravu potřebujete:
1 - 1,5 hrníčku krystalků, 3l skleněnou zavařovací sklenici, kterou důkladně umyjete, používejte vždy odstátou nebo filtrovanou vodu, nejlépe vodu bohatou na minerály nebo ze studny. (Já nechávám vodu cca 12h odstát ve 3 skleněných lahvích, dobré jsou od mléka).
Odstátou vodu cca 2,5 litru nalejeme do 3l sklednice, rozpustíme 6-9 polévkových lžic (dle chuti, já dávám 6 lžic), až se cukr rozpustí nasypu studenou vodou propláchnuté, čisté nové krystalky, přidám dle chuti či dle toho, co doma zrovna mám buď 3-4 sušené švestky, datle, hrst rozinek (sířené omyjte důkladně v teplé vodě), pak přikryjeme buď gázou, papírovým filtrem na kávu nebo dezertním talířkem. NEZAVÍREJTE natěsno sklenici, explodovala by procesem kvašení.
Můžete dle chuti přidat i citron (nechemicky upravený či pomeranč).
Lahev se nechá na teplém místě stát, v letních měsících proces kvašení trvá cca 36 hodin.
Až je vodní kefír hotov, slijete ho do čistých nejlépe skledněných sklenic a uzavřené necháte v lednici, vydrží až 3 dny.
Celý proces nového nálevu připravíte stejně.
Vodním kefírem můžete také ředit ovocné šťávy, koktejly, v letních měsících chutná i studený.
Doporučuji pít denně ráno nalačno, před každým jídlem i po jídle (50 - 100 ml).

Můj tip:
omezila jsem vařenou a teplou stravu v letních měsících max. na 1/3 denně, jím hodně čerstvé ovoce a zeleniny a během 48 hodin vypiju 2,5 l vodního kefíru. Dnes ( 7.6.2015 ) je to přesně
10 dnů, co vodní kefír piji a zmírnily se mi problémy se zavodňováním, nafouklým břichem, nemám chuť na sladké a celkově se cítím lehčeji.
Budu ráda za jakékoliv poznatky či zkušenosti do komentářů. Děkuji.

Doporučuje se držet protikvasinková kůra minimálně měsíc až tři, omezit veškerý umělý cukr a potraviny s obsahem cukru (i některé druhy ovoce).

Ať Vám zdraví chutná ! Mrkající